Lapsed vajavad reegleid ja kindlaid ning selgeid instruktsioone, seega kõike, mida tahad neile öelda, ütle lühidalt ja konkreetselt, vahendab Parents. Ära mine jõulupeole eeldusega, et su lapsed peavad ennast ideaalselt üleval. Nad on lapsed ja käituvad ikka nagu lapsed, aga sina kasuta igat võimalust kommete õpetamiseks ja õpitu meelde tuletamiseks. Siis on lootust, et järgmised jõulud ja kõik muud koosviibimised tulevad rahulikumad!

Lauakombed

Kahe- ja kolmeaastased on imetoredad, kuid taktitunnet pole neil karvavõrdki. Selleks, et sa kogu perega pühadelauas istumist naudiksid ja ei tahaks oma mudilase käitumise pärast pidevalt maa alla vajuda, tuleta talle enne lauda istumist veelkord lauakombed meelde. Näiteks et täis suuga ei räägita. Kui toit ei maitse, ei karjuta seda kõva häälega üle laua (Selle asemel, et vanaema porgandite peale „Öäkkkkk!” karjatada tuleks öelda viisakalt: „Aitäh, ei soovi.”. Läbinätsutatud toitu ei panda taldrikule tagasi kõigile vaatamiseks ja toiduga üleüldiselt ei mängita. Samuti võiks meelde tuletada söögiriistade kasutamist ja salvrätiku otstarvet. Muidugi tuleb talle seda kõike lauas istudes meelde tuletada ja ei maksa üldsegi eeldada, et mudilane suudab sama viisakalt süüa kui täiskasvanud, aga ta võiks vähemalt proovida.

Palun ja aitäh

Kaheaastane oskab ilusti „palun” ja „aitäh” öelda, kuid elevusehoos kipuvad need sõnad meelest minema. Kui ta istub lauas ja nõuab kartulisalatit juurde, meenuta, et viisakas on ilusti öelda „Palun veel!” ning kui ta on oma tahtmise saanud, tuleb kindlasti tänada. Kinkide jagamise juures samuti hoia teda tagasi, kui ta tahab esimesena kuuse alla pakkidega tuuseldama tormata. Kõigepealt tuleb oodata oma korda ning alati öelda „aitäh!”, kui keegi paki annab. Kui talle suures elevuses kohe ei meenu, küsi mänguliselt: „Aga kuhu see tähtis sõna jäi?” Kui ikka meelde ei tule, täna kinkijat ise ja küllap siis lapski taipab.

Tervitamine

Enne külla jõudmist räägi lapsele, kuhu te lähete ja kes seal ees ootavad. „Täna läheme vanaemale külla. Seal on ka onu Raivo ja tädi Ülle ja kui me neid näeme, ütleme neile ilusasti „tere!“”. Laps, kellel tõesti sõnagi suust ei tule, võiks tervitamise asemel näiteks lehvitada või kui julgeb, patsu lüüa või kätt anda. Aga pole viisakas kellestki mööda minna nii, nagu teda poleks märgatud.

Näpuga näitamine ja ebaviisakate küsimuste küsimine

Seda kommet muidugi ühe päevaga välja ei ravi, vaid sellega peaksid olema algust teinud juba ammuilma, aga mõned näpunäited võivad siiski kasuks tulla. Filme vaadates või raamatuid lugedes arutlege tegelaste käitumise ja sõnade üle ja juhi kindlasti tähelepanu ebaviisakustele. Kindlasti rõhuta, et kellegi välimuse üle nalja ei tehta, sest inimene ei ole ise oma välimust endale valinud ja tal on kindlasti väga ebamugav ja piinlik, kui keegi talle pahasti ütleb. Kuna lapsed on siirad ja neil puuduvad piirid, võib ta ikkagi onu suure kõu või tädi kõvera nina peale itsitama hakata. Siis tuleta talle rahulikult meelde, et kellegi üle ei naerda ega tehta nalja ja jutul lõpp. Kui ta ütleb midagi kohatut teise inimese kuuldes, jää ise rahulikuks, püüa jututeema kõrvale juhtida ning kahekesi jäädes selgita lapsele veelkord, miks nii ei ole ilus teha.

Lauas istumine

Ei maksa eeldada, et laps suudab koos täiskasvanutega viis tundi söögilauas istuda ja juttu vesta. Kuid oma toidu peaks ta siiski ära sööma enne, kui mängima läheb. Ära luba tal iga ampsu järel uuesti teise tuppa joosta ja siis uue pala järgi tulla. Sööme söögi ajal ja mängime mängu ajal.

Viisakalt mängimine

Mudilastele on oma mänguasjade jagamine ja kordamööda mängimine väga keeruline teema. Eriti hulluks läheb olukord jõuluõhtul, kui lapsi on palju, kõigil on uued mänguasjad ja kõik tahavad korraga kõikide asjadega mängida. Siinkohal pead leppima sellega, et sa ei saa rahulikult teiste täiskasvanutega istuda ja jutustada, vaid pead olema lastele abiks ja toeks. Juhenda ja meenuta, et igaüks saab uue punase autoga mängia, aga seda tehakse kordamööda, keegi ei tohi teistele haiget teha või halvasti öelda ja kui Sirli tahab autoga mängida, peab ta ka oma nukku teistele lubama. Kui reegleid rikutakse, anna esmalt hoiatus ja teisele rikkumisele järgneb time-out ehk laps tuleb teistest eemale rahunema viia.

Kui sellised asjad kasvõi autos peole sõites üle kordad, võib täitsa juhtuda, et saadki rahulikult ja piinlikust tundmata jõulupeost mõnu tunda.