Julgustus

Üks julgustav sõna või kinnitus emalt-isalt võib muuta lapse tervet elusaatust. Laps peab teadma, et oled tema jaoks olemas, hoolid ja aitad kui vaja.

Kallid ja musid

Lapsed ei ole kallistuste ja muside jaoks kunagi liiga vanad. Mis sest, et su pubekas sind eemale lükkab ja teeb näo, et ta ei taha. Tegelikult ootab ta väga, et saaks sulle salaja kaissu pugeda.

Ühised söömingud

Pere, kes sööb koos, kasvab ja areneb koos. Söögi ajal on võimalik kõigest vestelda, üksteise käekäigu kohta uurida, nalja teha ja nautida koos olemist.

Huumor

Naera iga päev koos lastega. Ära karda olla tobe. Tee nalja, naera nende naljade peale. Elus peab olema lusti.

Oskus näha ilu

Aita lastel näha ilu kõigis asjades ja inimestes. Miski pole üdini kole ja keegi pole üdini paha, head küljed tuleb lihtsalt üles leida.

Võimalus eksida

Lapsed on lapsed, mitte väikesed täiskasvanud. Nad ei tea veel päris täpselt, kuidas elu käib ja selle teada saamiseks on neil vaja mõned vead teha. Ole kannatlik ja lase neid õppida ja eksida.

Stabiilsus

Kindel ja turvaline kodu on vundament terveks eluks. Lapsed peavad teadma oma kohta peres ja seda, keda nad saavad usaldada ning kes on alati nende jaoks olemas. Need asjad ei tohiks olla pidevas muutumises.

Tahe edasi püüelda

Innusta lapsi suurelt unistama ja unistusi püüdma. Kui nad usuvad, et kõik on võimalik, siis ongi kõik võimalik ja nad suudavad saavutada rohkem, kui keegi oleks arvanud.

Aeg

Aega ei saa kunagi tagasi ja seda ei ole kunagi liiga palju. Seetõttu tuleb hoolega valida, kelle või mille peale seda kulutada.

Tähelepanu

Lapsed vajavad sinu jäägitut tähelepanu – aega, mil oled ainult nende päralt ilma teleka, telefoni või muude segajateta.

Kaastunne

Elu on täiesti ebaõiglane ja nii see jääbki olema. Kuid mingil määral saab selle vastu võidelda ja igaüks, kes on selleks suuteline, peaks seda tegema. Nõrgemaid tuleb aidata ja abivajajatest ei tohiks mööda minna.

Rahulolu

Tahe ja soov üha rohkema järele on loomulik ja tänapäeva tarbimishulluses ka möödapääsmatu. Seetõttu on üks olulisemaid kingitusi edasipüüdlikkuse kõrval õpetada lapsele ka rahulolu sellega, mis tal juba on. Alati ja kõiges ei pea olema kõige parem ja kõige uhkemad asjad ei taga tingimata heaolu.

Uudishimu

Mida rohkem laps küsib, seda parem. Miks, millal, kes, kuidas, kas, mis, miks mitte jne on küsimused, mida sa peaksid kuulma iga päev sada korda. Ja sinu töö on innustada teda veel rohkem küsimusi esitama. Uudishimu on edasiviiv jõud. Kuigi talle vastamine võib olla väsitav, ei tohiks sa iialgi öelda: „Lõpeta see pidev pärimine!“

Sihikindlus

Tahtejõud ja sihikindlus on need kaks omadust, millest sõltub lapse edu tema edaspidises elus. Kui kaugele on ta valmis minema ja mida on ta valmis sihile jõudmiseks tegema?

Distsipliin

Lapsed peavad juba maast madalast õppima käitumist, teistega läbi saamist, sotsiaalseid norme ja ka seda, et neile ei ole kõik lubatud. Distsiplineerimisega ei tohiks kindlasti tagasi hoida, aga seda tuleks teha viisakalt, sõbralikult, lapsele arusaadavalt ja järjepidevalt.

Head sõnad

Sõnadel on vägi – nad võivad anda positiivse energia või täielikult hävitada. Pead olema väga hoolikas, kuidas sa oma lastega räägid ja mida neile ütled. Head sõnad viivad edasi, pahandamine ja halvustamine tekitavad masenduse ja tunde, et laps on ebaõnnestunud.

Soov luua

Lapsed tegelikult tahavad väga oma kätega midagi meisterdada. Internetis on lugematul hulgal õpetusi ja juhendeid meisterdamiseks – anna ainult ette ja leia materjalid. Lapsed, kes on harjunud ise käsitööd tegema, suhtuvad teiste tehtud töödesse suurema austusega.

Heldus

Kadedus ja kitsidus teevad tegelikult õnnetuks. Andmise rõõm on aga suurim rõõm. Seda peaksid lapsed juba varakult teadma.

Spirituaalsus

Lastele tuleks õpetada, et nad ei koosne ainult lihast ja luust. Neil on ka süda ja hing, mille eest tuleb samuti hoolt kanda. Otsuseid langetades tuleks kuulata, mida sisetunne ütleb, mitte järgida kõike seda, mida teised inimesed ees teevad.

Ausus

Lapsed, kes õpivad varakult, kui tähtis on ausus, ei hakka ka täiskasvanueas valetama ja vassima. Täiskasvanu, kes on enda ja teiste suhtes aus, tunneb end hästi, naudib oma elu rohkem ja magab öösiti paremini kui need, kes on ennast puntrasse keerutanud.

Lootus

Lootus tähendab usku ja teadmist, et kõik läheb paremaks ja elu muutub. Lootus annab jõudu, vastupidavust ja tahet edasi pingutada.

Kujutlusvõime

Elu muutub iga päevaga ja homne päev on tänasest juba hoopis erinev. Aga tuleviku loojad on meie väga hea kujutlusvõimega lapsed, kes suudavad ja julgevad maalida tulevikuvisioone, millest keegi teine unistada ei söanda.

Visioon

Tulevikuks ja laste kasvatamiseks peaks olema visioon. Kuidas sa oma elu ette kujutad? Millist elu soovid oma lastele? Kuidas nad ise oma täiskasvanuelu näevad, millised soovid neil selleks on?

Elukestev õpe

Tahe õppida ei tule matemaatikatunnist, kus peab valemeid pähe taguma. Elukestev õpe ja soov järjest rohkem ja rohkem teada saada algab kodust, kus vanemad julgustavad, innustavad ja utsitavad lapsi järjest rohkem uurima, katsetama, teadmisi koguma ja oma maailma avardama.

Loodus

Lapsed, kes on loodusega sinasõbrad oskavad sellest ka lugu pidada ja selle eest hoolt kanda. Vii ta tihti õue, et ta saaks metsas ekselda, rannas mängida ja puude otsa ronida, et ta õpiks loodust hindama.

Võimalused

Kodus telerit vaadates ei saa lapsed vajalikke kogemusi. Õppimiseks on vaja kogeda erinevaid asju, näha uusi paiku, süüa uut toitu, kohtuda uute inimestega jne. Nad peavad proovima erinevaid tegevusi, et teada saada, milles nad head on ja mis neile meeldivad. Anna neile selleks võimalused.

Optimism
Pessimistid ei muuda maailma. Seda teevad optimistid. Positiivset ellusuhtumist on võimalik õppida, näita siis head eeskuju.

Uhkus

Tähista ka väiksemaid õnnestumisi, sest väikestest edusammudest saavad alguse tõeliselt suured teod. Ja oma edu üle võib ja peabki uhkust tundma!

Rahu

Rahu nii sinus endas kui maailmas on sinu kätes. Sinust, sinu meeleseisundist ja sellest tingitud tegudest ja sõnadest sõltub palju, väga palju. Rahu ja heaolu on palju mõistlikumad püüdlused kui viha ja sõda.

Kõrge enesehinnang

Inimesed, kellel on enesehinnanguga kõik korras on endas kindlamad, nad tunnevad oma väärtust ja usuvad endasse. Neist saavad täiskasvanud, kes jäävad oma põhimõtetele kindlaks. See on hea omadus.

Unikaalsus

Laps ei tohiks karta teistest erineda. Erinevusi ei tohiks peita, neid tuleks hoopis julgelt ja enesekindlalt välja näidata, et ka teised saaksid neist osa.

Sinu süli

Sinu süles on kõige parem raamatut lugeda, juttu vesta või lihtsalt kaisutada. Ära keela lapsele seda mõnu.

Kodu, kus laps on alati teretulnud

Teadmine, et sul on alati kodu, kuhu tulla, kus sul on hea olla ja kuhu sind oodatakse, on parim tunne maailmas. Kas sinu kodu pakub su lapsele kõike seda?
Lojaalsus oma kaaslasele

Lapsed näevad kohe kui midagi on valesti ja sa ei ole kogu oma ihu, hinge, mõistuse ja südamega oma partnerile pühendunud.

Armastus

Suurim ja tähtsaim kink lastele on vanematepoolne tingimusteta armastus. Nii lihtne see ongi!

Allikas: Becoming Minimalist