See on tõeline segasumm, viimasel ajal alati rohkem kui 20 inimesega... Meeletu melu ja tõeline kvaliteetaeg, millelt puudumine jääb piinama kohe väga pikaks ajaks ja puudumine peab olema kohe eriti põhjendatud. Oma 32 eluaasta jooksul olen sellest sündmusest ilma jäänud kõigest korra, kui elasin veel Umaga Tallinnas ja ta jäi nii raskesti haigeks, et lastehaigla personal ei võtnud meid küll sisse, kuid ei lubanud ka linnast ära minna....
Seni olen oma eelmiste kodude dekoreerimise ja jõulutunde loomisel olnud tagasihoidlik just sellel põhjusel, et jõulud on aset leidnud lapsepõlvekodus ja ka seetõttu, et lapsed on olnud veel nii pisikesed, et neile pole selline ettevalmistus ja ühisloomine oluline olnud. Sel aastal aga tulevad jõulud kindlasti meile teisiti.

Ettevalmistuste avapauk

Juba siis, kui telekasse jõudsid esimesed jõulureklaamid ja need tulevad avalikuks oktoobri keskpaigas, hakkasid Uma ja Raju uurima, et millal Jõuluvana juba tuleb. Mida ta tooma peaks? Millal päkapikud käima hakkavad? Nad tegid vääramatu ühisavalduse, et kodu tuleb ära kaunistada. Kuna meil on esimest korda elus PÄRIS oma kodu, ja mulle kogu selline orgunn tohutult südamelähedane, kirjutasin kahe käega alla. Meil tuleb maailma kõige toredam jõuluaeg, meie oma pisikese perekonnaga, mis lihtsalt kulmineerub päris jõuluvana visiidiga lapsepõlvekodus naaberkülas koos kogu minu kamba, üdini armastusväärse Hanso-famiiliga.

Oma jõulutraditsioonide loomine

Kuna ma pole kunagi otsast lõpuni ise jõuluaega lastele sisustanud, on mul hetkel käsil suur planeerimise ja mõtetekogumise aeg. Kõige olulisem on minu jaoks vast ikka meelsus. Et lapsed märkaksid neid pisikesi jõuluimesid, mis igapäevaselt aset leiavad; et nad mõistaks, et jõulud ei ole ainult kingituste saamise aeg, vaid tähendab suures plaanis andmist ja kogu headuse hindamist siin elus.

Laste endi list jõuluaja täitmiseks on siin (tsiteerin siinkohal kuue-aastast ja kolmeaastast) :

  • Tuleb teha piparkooke.
  • Tuleb hea laps olla.
  • Jõulutuled tuleb panna.
  • Kuusepuu tuleb ära ehtida.
  • Tuleb proovida mitte haigeks jääda, kuid seda juhtub (seda ütles Uma, kes taastub just väiksest viirusest, mida nüüd põeb Raju).
  • Lasteaias tuleb käia, et saaks laulud ja tantsud ära õppida.
  • Lumehelbeid tuleb lõigata.
  • Teistele tuleb jõulukingitusi teha.
  • Kassile tuleb loomapoest oma mänguhiireke osta (sest muidu ta püüab toast päris hiiri ja teeb neile otsa peale).

Jõudumööda oleme juba alustanudki. Alates novembrikuust tulid akende taha tihased, kes teatavasti on päkapikkude eel-luurajad ja käivad vaatamas, kas lapsed ikka käitvad hästi. Koduste kisklemiste arv vähenes päevapealt. Lauale on ilmunud kauss mandariinidega ja alates 1. detsembrist on käinud päkapikud.
Püüan lapsi pisut taltsutada, et kõike ei saa nüüd ja kohe, et jätame midagi ka järgmisteks nädalateks, aga ei, nad oskavad päris veenvad olla. Seetõttu oleme juba valmis teinud ja ära glasuurinud selle aasta esimesed, aga kindlasti mitte viimased piparkoogid.

Foto: Heidi Hanso

Oli jube tore tegemine Pajuvärava tallu meid ootama jäetud nõuka-aegsete piparkoogivormidega. Terve köök oli täis tainajuppe ja jahu, aga valmisid kuud ja tähed ja terve plaaditäis sigu. Sigade armee, kui täspustada, läks ahjus isegi pisut kärssama, aga see ei morjedanud kedagi. Kogu selle tralli filmisin üles ka „Meie pere ja muud loomad“ saate tarbeks ja peagi on seda näha ikka Kanal 2 ekraanilt.

Nii need jõulud vaikselt tulevad. Iga päevaga lähemale. Iga hetkega rohkem südamesse. Iga hetkega tekitades seda tunnet, et lisaks oma õdedele-vendadele-emale-isale on mul oma väike perekond, kellega koos seda aega oodata ja tähistada.
Kirjutan teile igal nädalal, mida uut ja toredat me oleme välja mõelnud ning mida jõuluootuses kogenud. Soovin vahvaid ühiseid hetki ja teineteise kuulamist-mõistmist.

Foto: Filmimees

Jõulud on väikeste imede aeg!

Heidi, Uma ja Raju